Матковська Ірина Яківна
Ця стаття містить перелік джерел, але походження окремих тверджень у ній залишається незрозумілим через практично повну відсутність виносок. (26 червня 2020) |
Матковська Ірина Яківна | |
---|---|
Народилася | 9 травня 1928 м. Азов Ростовської обл., СРСР |
Померла | 2017 м. Одеса, Україна |
Місце проживання | Україна |
Країна | Україна |
Галузь | етика, соціальна філософія, історія української філософії, методологія гуманітарного знання, біографістика, проблеми міждисциплінарності наукових досліджень, філософія та культура XVIII ст., творчість О. С. Пушкіна, творчість Й. Гете і культура його епохи, проблеми, що виникають на перетині філософії та літературознавства. |
Заклад | Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова |
Науковий ступінь | доктор філософських наук, професор |
Нагороди | Почесна відзнака Одеського міського голови «Знак пошани», 2008 р. |
Матковська Ірина Яківна (нар. 9 травня 1928, м. Азов Ростовської обл., СРСР — пом. 3 листопада 2017, м. Одеса, Україна) — філософ, доктор філософських наук, професор, віце-президент українського відділення Міжнародного наукового товариства з вивчення культури XVIII століття, член Пушкінської комісії Одеського Будинку вчених.
Народилася Ірина Яківна в 1928 році в місті Азов Ростовської області. Її батьки — Матковський Яків Климентійович і Сурмач Олександра Омелянівна — були музикантами, служили в Одеській Кірхі, дружили з родиною Ріхтерів, з якої вийшов всесвітньо відомий піаніст Святослав Ріхтер. Зберігаючи «фамільну» вірність найвищим досягненням духовної культури людства, Ірина, проте, вибрала власний життєвий і професійний шлях і стала студенткою філологічного факультету Одеського державного університету, який закінчила в 1952 році. Після закінчення університету в Одесі і до 1957 року Ірина Яківна жила в Ленінграді (зараз — Санкт-Петербург). Працювала в Будинку Плеханова. У Вищому морському училищі інженерів зі зброї виконувала обов'язки редактора та коректора видавничого відділу. У 1957 році повертається в Одесу і стає викладачем кафедри філософії Одеського державного університету.
З Одеським державним (з 2000 року — національним) університетом була пов'язана більша частина життя І. Я. Матковської. В 1962 р. Ірина Яківна стає доцентом кафедри філософії, з 1993 р. — професором кафедри філософії та основ загальногуманітарного знання. Вона, як відданий своїй справі науковець, поруч з такими вченими як А. І. Уйомов, Л. М. Терентьєва, М. М. Верніков, О. В. Чайковський, В. А. Д'яков, К. М. Ляльчук, В. І. Бельдій знаходилась біля витоків створення філософського факультету в 2000 р. Майже 60 років її життя було пов'язане саме з Одеським університетом.
Працюючи і водночас навчаючись, вона у 1969 році в Інституті філософії АН СРСР захистила кандидатську дисертацію. У цій же установі в 1990 році нею була захищена докторська дисертація .
Її не стало у 2017 році. Похована в м. Одеса.
Першою спеціальністю Ірини Яківни була «Філологія». Але вона визнавала величезний особистий вплив низки відомих вчених-гуманітаріїв на своє становлення як професійного філософа. В першу чергу, це — Самуїл Якович Коган, доцент кафедри філософії ОГУ, блискучий фахівець в області історії філософії і філософії мови. Саме він прищепив студентці-першокурсниці філологічного факультету інтерес до професійних занять філософією. Також Ірина Яківна з вдячністю згадувала професора Володимира Давидовича Дніпрова [1] [Архівовано 28 червня 2020 у Wayback Machine.](Ленінград), який працював на перетині філософії та літературознавства і захопив її своєю дослідницькою стратегією. Кандидатська дисертація І. Я. Матковської була присвячена проблемам етики в працях Г. В. Плеханова [2] [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.] (Ленінград, тепер - С.-Петербург). Керівником докторської дисертації на тему: «Проблеми розвитку гуманістичної свідомості у визвольному русі Росії (дворянський та різночинський періоди)» був професор А. А. Гусейнов. І кандидатська, і докторська дисертації захищені за спеціальністю «етика» [3] [Архівовано 26 червня 2020 у Wayback Machine.].
У сферу наукових інтересів Ірини Яківни входили етика, соціальна філософія, історія української філософії, методологія гуманітарного знання, біографістика, проблеми міждисциплінарності наукових досліджень, філософія та культура XVIII ст., творчість Й. Гете і культура його епохи, проблеми, що виникають на перетині філософії та літературознавства. [4] [Архівовано 24 лютого 2017 у Wayback Machine.] Я. Матковська добре відома в Україні та за її межами як прекрасний фахівець і глибокий дослідник в області історії філософських течій XVIII століття.
Володіла польською, англійською, німецькою мовами, вільно читала літературу на болгарській, сербській, італійській.
Авторка понад 150 наукових праць.
І. Я. Матковська — ініціатор і організатор багатьох міжнародних міждисциплінарних наукових конференцій. Їхня тематика різноманітна і багатопланова: актуальні проблеми творчості М. В. Гоголя, Ф. М. Достоєвського, М. Бахтіна, методологія сучасної гуманітаристики тощо. Була членом спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій на філософському і філологічному факультетах ОНУ імені І. І. Мечникова. Член комісії по вивченню творчості Й. Гете та культури його часу при Науковій раді по історії світової культури РАН.
Ірина Яківна активно співпрацювала з українськими філософами, які досліджували традиції вітчизняної філософської та релігійної думки, історію Києво-Могилянської Академії. Особливо тісними були її наукові та людські контакти з Валерію Михайлівною Нічик. Двох вчених об'єднували не тільки спільні дослідницькі інтереси, а й властивий їм дух філософського подвижництва, глибока відданість своїй справі — «справі думки».
Плідні наукові контакти Ірина Яківна Матковська підтримувала з 1974 року з Юрієм Михайловичем Лотманом, перш за все, з проблем філософії, літературознавства, історії культури XVIII століття. Вона була одним з ініціаторів запрошення видатного гуманітарія в Одесу в 1985 році. Його лекції, прочитані в Одеському університеті, стали значущою подією наукового та культурного життя міста. І саме завдяки Ірині Яківні Матковській в 2007 році в Одесі висадився справжній «філософський десант», подібного якому Південна Пальміра ще не бачила. Більше двадцяти найбільш відомих російських і українських філософів, керівників і провідних співробітників Інститутів філософії РАН і НАН України, провели круглий стіл на тему «Росія і Україна: діалог культур в минулому і сьогоденні».
Ірина Яківна Матковська також стала ініціатором проведення в Одесі міжнародної наукової конференції «Біографічний метод в сучасній гуманітаристиці». Форуми проходили на базі філософського факультету ОНУ, проте їх постійними учасниками стали фахівці в різних галузях гуманітарного знання.
Широта наукових інтересів, орієнтація на міждисциплінарність, відкритість новим тенденціям і темам — характерні риси дослідницького стилю Ірини Яківни Матковської. Водночас її принциповою установкою була опора на глибокі конкретні і спеціалізовані знання, уважне читання і скрупульозний аналіз текстів. На це вона орієнтувалась як у власних наукових пошуках, так і в роботі з учнями — студентами, аспірантами, докторантами.
Ірина Яківна Матковська успішно поєднувала наукову і педагогічну діяльність. Не одне покоління студентів, аспірантів і викладачів різних факультетів ОНУ та інших одеських вузів пройшло через організовані нею методологічні семінари з проблем гуманітарного знання. За роки праці підготувала 16 кандидатів філософських наук та 2 доктора філософських наук.
Один з найближчих до Ірини Яківні символів, що характеризують справжню природу людини і, перш за все, мислителя — це «homo viator», вічний мандрівник, який ніколи не зупиняється, в тому числі на шляху думки. Цей символ найбільше характеризує її власний творчий шлях.
- Матковська І. Я. Критика Г. В. Плехановим етичних поглядів французьких матеріалістів XVIII ст. Зб. робіт аспірантів ОДУ ім. І. І. Мечникова. Сер. Гуманіт. науки. Одеса, 1964. С. 242—249.
- Матковская И. Я. У истоков революционной нравственности (А. Н. Радищев: проблема революционного подвига). Вопросы философии. 1975. № 1.С. 138—147.
- Матковская Ирина Яковлевна. Проблемы развития прогрессивной этической мысли России: домарксистский период: учеб. пособие для студ. и аспирантов вузов. Київ: Высшая школа, 1990. 128 с.
- Матковская, Ирина Яковлевна. К проблеме функций утопии в романе А. С. Пушкина «Капитанская дочка» / Вопросы творчества и биографии А. С. Пушкина (Тезисы докладов и сообщений участников Обл. науч. конф., 23–25 апреля 1992 г., ОГУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак.) / Гл. ред.: А. А. Слюсарь. Одесса, 1992. С. 37–38.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Роман А. С. Пушкина «Капитанская дочка» и утопическое сознание 20-х–30-х гг. XIX в. / Вопросы творчества и биографии А. С. Пушкина (Тезисы докладов и сообщений участников Обл. науч. конф, 22–24 ноября 1994 г ОГУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак.) / Гл. ред.: А. А. Слюсарь. Одесса, 1994. С. 41–44.
- Матковськая И. Я. Философско-психологические проблемы времени в работе С. Л. Рубинштейна «Человек и мир» / Проблеми психології часу: Тези доп. Міжн. конф. присвяч. 100-річчю Д. Г. Елькіна. Одеса, 1995.
- Матковская И. Я. К проблеме «героя сердца» в русской литературе середины XIX века (Маша Миронова и Соня Мармеладова) / Материалы Пушкинской научной конференции, 1-2 марта 1995 года / Киевский ун-т им. Тараса Шевченко ; ред. Ю. И. Корзов. — К. : [б.в.], 1995. — 164 с.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Славянская культура и западноевропейский контекст: к проблеме «И. -В. Гете и А. Н. Радищев». Слов'янський збірник. 1996. Вип. 1, 2. С. 165—172. [Архівовано 28 червня 2020 у Wayback Machine.]
- Матковская, Ирина Яковлевна. Философская проблематика романа Гете «Избирательное сродство» / И. Я. Матковская, Л. Л. Букреева / Гетевские чтения (1997; Москва) [Материалы] ред. кол.: И. Н. Лагутина [и др.]. М. : Наука, 1997. С. 61-86.
- Матковская, И. Я. Проблема «частичного человека» в повести Н. В. Гоголя «Нос» и лубок сер. XIX в. Проблеми сучасного літературознавства. 1997. Вип. 1. С. 85-95.
- Матковська, Ірина Яківна. Сім'я та природні засади буття людини (екзістенціальні виміри) / І. Я. Матковська, І. В. Голубович, О. В. Мохов. Актуальні проблеми політики. 1997. Вип. 1/2. С. 208—213.
- Матковская И. Я. Жанр как проблема теории интертекста / Роди і жанри літератури. Одеса, 1997.
- Матковская И. Я. К проблеме вариантов «философии сердца» («Моление» Даниила Заточника — Г. С. Сковорода) / Духовна спадщина Київської Русі: Зб. наук. праць за матеріалами міжнар. семінару викладачів східноєвропейських університетів. Одеса, 1997. Вип 1.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Бертольд Брехт. «Баллада о Мазепе»: к проблеме соотношения украинского барокко и западноевропейской экспрессионной поэзии ХХ в. / И. Я. Матковская, Л. Л. Букреева. Слов'янський збірник. 1998. Вип. 5: Присвячується ювілею д-ра філол. наук, проф. Ю. О. Карпенка. С. 161—166. [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.]
- Матковська, І. Я. «Три світи» Григорія Сковороди та західноєвропейський філософський контекст ХХ ст. (Г. С. Сковорода і К. Поппер) / І. Я. Матковська, І. В. Голубович. Слов'янський збірник. 1998. Вип. 3: Присвячується ювілею д-ра філол. наук, проф. А. К. Смольської. С.144–149. [Архівовано 27 червня 2020 у Wayback Machine.]
- Матковська, Ірина Яківна. Жанрові особливості роману В. Підмогильного «Невеличка драма» / І. Я. Матковська, С. Родіонов. Проблеми сучасного літературознавства. 1999. Вип. 4. С. 162—169.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Об одной гоголевской цитате в романе Ф. М. Достоевского «Преступление и наказание». Проблеми сучасного літературознавства. 2000. Вип. 6. С. 132—140.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Поэзия английского романтизма ХІХ века и украинское барокко (поэма Д.-Г. Байрона «Мазепа») / И. Я. Матковская, Н. М. Тхор. Слов'янський збірник. 2000. Вип. 7. С. 194—199.
- Матковська, І. Я. До питання про зміст греко-католицької духовності: (Проблема етики в творчій спадщині Андрея Шептицького) / Історія та сучасність християнства. Матеріали наук. конф., присвяч. 2000-річчю Різдва Христового (Одеса, 25–26 грудня 2000 р.) / відп. ред.: О. В. Александров; ОНУ ім. І. І. Мечникова. Одеса: Астропринт, 2001. С.122-126.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Греко-католическая духовность и проблема человека у Ф. М. Достоевского. Філософські пошуки. 2001. Вип.11/12. С. 245—252.
- Матковська, І. Я. До проблеми про неоромантичну інтерпретацію функціональних можливостей мистецтва: «Утопія в белетристиці» Лесі Українки. Проблеми сучасного літературознавства. 2001. Вип. 9. С. 15–21.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Религиозно-философские идеи Ф. Достоевского и нравственный мир Подольской народной иконы: некоторые проблемы сопоставления / И. Я. Матковская, О. Губарь, И. В. Голубович. Філософські пошуки. 2002. Вип. 13. С. 29–37.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Этико-экономические идеи Н. В. Гоголя: по II тому «Мертвых душ» / И. Я. Матковская, В. Дьяков, Н. Веселаго. Філософські пошуки. 2002. Вип. 13. С. 110—119.
- Матковская, Ирина Яковлевна. А. С. Пушкин и XVIII век. Проблеми сучасного літературознавства. 2002. Вип. 10. С. 102—109.
- Матковська, Ірина. Діяльно-споглядальна сутність людини у філософській спадщині С. Л. Рубінштейна. Філософська думка. 2002. № 1. С. 36–55.
- Матковська, І. Я. Феномен національної філософії: (На матеріалі історії філософської думки в Україні): Методична розробка з курсу «Історія філософії України». Одеса: Астропринт, 2003. 18 с.
- Матковская, Ирина. Биографический подход в литературоведческих студиях Степана Балея. Філософські пошуки. 2003. Вип. 14/15. С. 198—203.
- Матковская И. Я. К вопросу о роли художественно-эстетического сознания в содержании общественных идеалов / Пробл. інтерпретації і рецепції худож. тексту. Одеса, 2003
- Матковская, Ирина Яковлевна. Михаил Семенович Воронцов-кто он? (Опыт рецензии на книгу из серии «Жизнь замечательных людей». Філософські пошуки. 2004. № 17/18. С. 729—737.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Содержание монологической парадигмы в русской художественной культуре ХІХ в. (на материале творчества Л. Толстого). Проблеми сучасного літературознавства. 2004. Вип. 13. С. 38–42.
- Матковська І. Я. Сміх Григорія Сковороди / Григорій Сковорода: Життя та творчість: Зб. ст. Київ, 2004.
- Матковская, И. Я. К вопросу о «Подольских корнях» Достоевского: Опыт биографического анализа / И. Матковская, И. В. Голубович. Проблеми сучасного літературознавства. 2006. Вип. 14. С. 181—188.
- Матковська, Ірина. Проблема психології художньої творчості в інтерпретації С. Балея: на матеріалах аналізу творчої спадщини Т. Шевченка. Філософські пошуки. 2006. Вип. 21/22: Іван Франко — видатний український мислитель-гуманіст: До 150-річчя від дня народження. — Філософія психоаналізу в Україні: До 150-річчя від дня народження З.Фрейда. — С.159-164. — Стаття.
- Матковская И. Я. Николай Гоголь и Серен Кьеркегор: к проблеме сопоставления мировоззренческих подходов / И. Я. Матковская // Русистика и современность. Литературоведение: Междунар. конф., посв. 100-летию со дня рождения Д. С. Лихачева (Одесса, 4–7 окт. 2006 г., ОНУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак., Каф. русского языка). / редкол.: Е. М. Черноиваненко, И. Я. Матковская [и др.] Одесса: Астропринт, 2007. С. 228—233.
- Матковская, Ирина Яковлевна. З. Г. Минц о поэтическом творчестве В. Соловьева / Серебряный век: диалог культур. Сборник научных статей по материалам междунар. науч. конф., посвящ. памяти проф. С. П. Ильева (26–27 октября 2006 г.) / отв. ред.: Н. М. Раковская; ОНУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак., Каф. мировой литературы. Одесса: Астропринт, 2007. С. 211—217.
- Матковская И. Я. Смерть в контексте биографии. Curriculun Vitae. Збірник наукових праць. Вип. 1. Біографічний метод у гуманітарному знанні. Одеса: ФОП Фрідман О. С., 2009. С. 227—230.
- Матковская, Ирина Яковлевна. Заметки по поводу… Рец. на кн. : Философия Серебряного века / сост. Е. В. Бельмис. — Спб., 2009. — 320 с. / «Серебряный век: диалог культур». Сборник научных статей по материалам междунар. науч. конф., посвящ. памяти проф. С. П. Ильева (19-20 октября 2011 г. Одесса); отв. ред.: Н. М. Раковская; ОНУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак., Каф. мировой литературы. Одесса: Астропринт, 2012. С. 817—820.
1. Голубович І. В., Коваленко О. П. Матковська Ірина Яківна. Філософ, фахівець з етики / Професори Одеського (Новоросійського) університету: Біогр. словник. Т. 3. К–П. 2-ге видання, доп. / Відпов. ред В. А. Сминтина; Заст. відп. ред. М. О. Подрєзова. Упорядники та бібліогр. ред.: В. П. Пружина, В. В. Самодурова. Одеса: Астропринт, 2005. [Архівовано 24 лютого 2017 у Wayback Machine.] С. 318—321.
2. Секундант С. Г., Голубович І. В. Матковська Ірина Яківна [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.] / Енциклопедія сучасної України.
3. Голубович И. В. Профессор Ирина Яковлевна Матковская. Пресс-релиз философского факультета Одесского национального университета им. И. И. Мечникова к 80-летию проф. И. Я. Матковской.
4. Ковнацкая Л. Г. Забытое имя и актуальные труды. Владимир Давыдович Днепров и музыка / Л. Г. Ковнацкая // Артикульт. 2018. 31(3). С. 131—138. DOI: 10.28995/2227-6165-2018-3-131-138 [Архівовано 28 червня 2020 у Wayback Machine.]
5. Аспирантура и докторантура сектора этики Института Философии РАН. [Архівовано 26 червня 2020 у Wayback Machine.]